Start Times & Order 2024 Criterium du Dauphine stage 4 ITT

The 2024 Criterium du Dauphine's fourth stage will be crucial to the classification as a whole. On the race's first time trial, the yellow jersey is expected to change hands once more. We now know the start times and order in which the riders will go down the start ramp.

First to get going will be 24-year-old Australian, Jensen Plowright of Alpecin - Deceuninck at 13:46 CET with stage 3 winner and new Maillot Jaune Derek Gee rounding off proceedings, when he gets his effort underway at 16:14 CET. To see the full list of riders and start times, take a look down below!

Order    Start Time    Bib    Name     Team     Nation

1 13:46:00 186 *PLOWRIGHT Jensen ADC AUS

2 13:47:00 176 *QUICK Blake JAY AUS

3 13:48:00 32 DENZ Nico BOH GER

4 13:49:00 96 *TARLING Joshua IGD GBR

5 13:50:00 97 *TURNER Ben IGD GBR

6 13:51:00 74 KEPPLINGER Rainer TBV AUT

7 13:52:00 54 KIRSCH Alex LTK LUX

8 13:53:00 103 IZAGIRRE Gorka COF ESP

9 13:54:00 33 HALLER Marco BOH AUT

10 13:55:00 67 SKAARSETH Anders UXM NOR

11 13:56:00 72 GRADEK Kamil TBV POL

12 13:57:00 87 RUSSO Clement GFC FRA

13 13:58:00 164 *PAGE Hugo IWA FRA

14 13:59:00 22 BENNETT Sam DAT IRL

15 14:00:00 7 VAN BAARLE Dylan TVL NED

16 14:01:00 53 GIBBONS Ryan LTK RSA

17 14:02:00 136 SENECHAL Florian ARK FRA

18 14:03:00 46 PEDERSEN Casper SOQ DEN

19 14:04:00 145 PAASSCHENS Mathijs LTD NED

20 14:05:00 144 MENTEN Milan LTD BEL

21 14:06:00 142 *CURRIE Logan LTD NZL

22 14:07:00 122 COMBAUD Romain DFP FRA

23 14:08:00 125 LIEPINS Emils DFP LAT

24 14:09:00 194 KUZMIN Anton AST KAZ

25 14:10:00 192 CHARMIG Anthon AST DEN

26 14:11:00 162 *BRAET Vito IWA BEL

27 14:12:00 16 VINK Michael UAD NZL

28 14:13:00 215 LUDVIGSSON Tobias Q36 SWE

29 14:14:00 216 *PARISINI Nicolo Q36 ITA

30 14:15:00 62 *ANDERSEN Idar UXM NOR

31 14:16:00 165 *PAQUOT Tom IWA BEL

32 14:17:00 106 *TOUMIRE Hugo COF FRA

33 14:18:00 124 *LEIJNSE Enzo DFP NED

34 14:19:00 175 MAAS Jan JAY NED

35 14:20:00 64 *HOLTER Adne UXM NOR

36 14:21:00 143 LIVYNS Arjen LTD BEL

37 14:22:00 174 JUUL JENSEN Juul Christopher JAY DEN

38 14:23:00 42 *HUBY Antoine SOQ FRA

39 14:24:00 75 SUTTERLIN Jasha TBV GER

40 14:25:00 193 *GAZZOLI Michele AST ITA

41 14:26:00 152 DOULL Owain EFE GBR

42 14:27:00 204 *HOLLYMAN Mason IPT GBR

43 14:28:00 201 FROOME Chris IPT GBR

44 14:29:00 26 NAESEN Oliver DAT BEL

45 14:30:00 137 VENTURINI Clement ARK FRA

46 14:31:00 156 RUTSCH Jonas EFE GER

47 14:32:00 182 *BAYER Tobias ADC AUT

48 14:33:00 24 BOASSON-HAGEN Edvald DAT NOR

49 14:34:00 205 HOULE Hugo IPT CAN

50 14:35:00 107 *KNIGHT Oliver COF GBR

51 14:36:00 126 *MARKL Niklas DFP GER

52 14:37:00 86 ROCHAS Remy GFC FRA

53 14:38:00 112 GARCIA CORTINA Ivan MOV ESP

54 14:39:00 167 ZIMMERMANN Georg IWA GER

55 14:40:00 94 FRAILE Omar IGD ESP

56 14:41:00 12 *ARRIETA LIZARRAGA Igor UAD ESP

57 14:42:00 127 TUSVELD Martijn DFP NED

58 14:43:00 185 OSBORNE Jason ADC GER

59 14:44:00 173 DURBRIDGE Luke JAY AUS

60 14:45:00 13 POLITT Nils UAD GER

61 14:46:00 133 GUERNALEC Thibault ARK FRA

62 14:47:00 82 GENIETS Kevin GFC LUX

63 14:48:00 195 SCHELLING Ide AST NED

64 14:49:00 104 LASTRA MARTINEZ Jonathan COF ESP

65 14:50:00 35 JUNGELS Bob BOH LUX

66 14:51:00 55 PEDERSEN Mads LTK DEN

67 14:52:00 211 *DONOVAN Mark Jamie Q36 GBR

68 14:53:00 85 PACHER Quentin GFC FRA

69 14:54:00 43 KNOX James SOQ GBR

70 14:55:00 25 GODON Dorian DAT FRA

71 14:56:00 172 *DE PRETTO Davide JAY ITA

72 14:57:00 92 CASTROVIEJO Jonathan IGD ESP

73 14:58:00 84 MADOUAS Valentin GFC FRA

74 14:59:00 77 *WRIGHT Fred TBV GBR

75 15:00:00 36 SOBRERO Matteo BOH ITA

76 15:01:00 3 BOUWMAN Koen TVL NED

77 15:02:00 45 MOSCON Gianni SOQ ITA

78 15:03:00 183 *HOLLMANN Juri ADC GER

79 15:04:00 6 LEMMEN Bart TVL NED

80 15:05:00 135 *LE BERRE Mathis ARK FRA

81 15:06:00 147 WILSLY Gregaard Jonas LTD DEN

82 15:07:00 212 CONCA Filippo Q36 ITA

83 15:08:00 115 PEDRERO Antonio MOV ESP

84 15:09:00 157 SWEENY Harrison EFE AUS

85 15:10:00 17 WELLENS Tim UAD BEL

86 15:11:00 2 BENOOT Tiesj TVL BEL

87 15:12:00 95 KWIATKOWSKI Michal IGD POL

88 15:13:00 134 HUYS Laurens ARK BEL

89 15:14:00 105 MARIAULT Axel COF FRA

90 15:15:00 27 PRODHOMME Nicolas DAT FRA

91 15:16:00 56 SKUJINS Toms LTK LAT

92 15:17:00 63 HOELGAARD Markus UXM NOR

93 15:18:00 184 MEURISSE Xandro ADC BEL

94 15:19:00 187 VERGALLITO Luca ADC ITA

95 15:20:00 102 ELISSONDE Kenny COF FRA

96 15:21:00 214 HAGEN Carl Fredrik Q36 NOR

97 15:22:00 154 *QUINN Sean EFE USA

98 15:23:00 34 HINDLEY Jai BOH AUS

99 15:24:00 206 NEILANDS Krists IPT LAT

100 15:25:00 207 TEUNS Dylan IPT BEL

101 15:26:00 65 *LEKNESSUND Andreas UXM NOR

102 15:27:00 197 *UMBA LOPEZ Abner Santiago AST COL

103 15:28:00 213 *FANCELLU Alessandro Q36 ITA

104 15:29:00 57 VERONA QUINTANILLA Carlos LTK ESP

105 15:30:00 151 POWLESS Neilson EFE USA

106 15:31:00 116 *ROMO OLIVER Javier MOV ESP

107 15:32:00 5 KRUIJSWIJK Steven TVL NED

108 15:33:00 177 SCOTSON Callum JAY AUS

109 15:34:00 163 GOOSSENS Kobe IWA BEL

110 15:35:00 114 MUHLBERGER Gregor MOV AUT

111 15:36:00 15 SOLER Marc UAD ESP

112 15:37:00 202 FUGLSANG Jakob IPT DEN

113 15:38:00 131 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ARK ESP

114 15:39:00 47 *VAN WILDER Ilan SOQ BEL

115 15:40:00 191 FORTUNATO Lorenzo AST ITA

116 15:41:00 141 KRON Andreas Lorentz LTD DEN

117 15:42:00 41 *EVENEPOEL Remco SOQ BEL

118 15:43:00 1 KUSS Sepp TVL USA

119 15:44:00 93 DE PLUS Laurens IGD BEL

120 15:45:00 117 SOSA CUERVO Ivan Ramiro MOV COL

121 15:46:00 61 EIKING Odd Christian UXM NOR

122 15:47:00 155 *RAFFERTY Darren EFE IRL

123 15:48:00 146 SEPULVEDA Eduardo LTD ARG

124 15:49:00 44 LANDA Mikel SOQ ESP

125 15:50:00 171 HARPER Chris JAY AUS

126 15:51:00 161 MEINTJES Louis IWA RSA

127 15:52:00 196 TEJADA CANACUE Harold AST COL

128 15:53:00 52 GEOGHEGAN HART Tao LTK GBR

129 15:54:00 14 SIVAKOV Pavel UAD FRA

130 15:55:00 81 GAUDU David GFC FRA

131 15:56:00 101 MARTIN Guillaume COF FRA

132 15:57:00 111 FORMOLO Davide MOV ITA

133 15:58:00 121 BARGUIL Warren DFP FRA

134 15:59:00 23 BERTHET Clement DAT FRA

135 16:00:00 71 *BUITRAGO Santiago TBV COL

136 16:01:00 11 *AYUSO Juan UAD ESP

137 16:02:00 113 *LAZKANO Oier MOV ESP

138 16:03:00 73 HAIG Jack TBV AUS

139 16:04:00 37 VLASOV Aleksandr BOH

140 16:05:00 91 *RODRIGUEZ Carlos IGD ESP

141 16:06:00 51 CICCONE Giulio LTK ITA

142 16:07:00 132 CHAMPOUSSIN Clement ARK FRA

143 16:08:00 21 ARMIRAIL Bruno DAT FRA

144 16:09:00 153 *NERURKAR Lukas EFE GBR

145 16:10:00 4 *JORGENSON Matteo TVL USA

146 16:11:00 31 ROGLIC Primoz BOH SLO

147 16:12:00 83 *GREGOIRE Romain GFC FRA

148 16:13:00 66 NIELSEN Magnus Cort UXM DEN

149 16:14:00 203 GEE Derek IPT CAN

Place comments

666

0 Comments

More comments

You are currently seeing only the comments you are notified about, if you want to see all comments from this post, click the button below.

Show all comments

Most read